Trasa začíná ve Vranově, kam pohodlně dojedete MHD. Určitě stojí za návštěvu zdejší kostel Narození Panny Marie, který byl postaven v letech 1617-33 na místě původního dřevěného kostelíku. Pod kostelem je umístěna hrobka rodu Lichtenštejnů, kde je pohřbeno 14 knížat s rodinnými příslušníky. Dále se vydejte od rozcestníku Vranov po červené stezce směrem na Potoky. Cestou se vám otevře hezká vyhlídka do okolí. Stezka vás dovede kolem silnice přes Kateřinský most až na Nový Hrad.

Nový Hrad bývá otevřen o víkendech počínaje velikonočním víkendem, o letních prázdninách i ve všední dny kromě pondělí. Spolu s hradem je otevřen i šenk, ve kterém se můžete občerstvit. Během sezóny se zde koná i několik jarmarků, jejichž aktuální seznam i s přesnou otevírací dobou najdete na webových stránkách hradu (www.novyhrad.eu). Zhruba 200 metrů od Nového Hradu můžete najít pozůstatky Starého Hradu ze 14. století.

Po prohlídce pokračujte po červené na rozcestí pod hradem a jděte po zelené turistické značce kolem studánky Pod hradem. Pomníček studánky pochází z roku 1938 a jsou na něm znázorněny dva obrazy – srnci okusující kůru s nápisem „Zvíře budiž to bratrem“ a chlapec, který zalévá květinu s nápisem „a rostlina sestrou“.

Vedle studánky se nachází pomník Josefa Žalmana – spisovatel a ředitel lesů v Pozořicích.

Cestou do Adamova v meandru řeky potkáte občerstvení s názvem Jedová chýše, vedle které se nachází farma s oslíky a kozami.

V Adamově navštivte kostel sv. Barbory, kde je umístěn unikátní Světelský oltář – velký vyřezávaný oltář z období pozdní gotiky a je národní kulturní památkou.

Z Adamova se domů dostanete pohodlně vlakem.

Doporučujeme jít trasu z Vranova do Adamova – v tomto směru cesta převážně klesá a tudíž je trasa méně náročná.

 

 

vranov-adamov