Trasa začíná na vlakové stanici v Moravském Krumlově, odkud se vydáme po modré turistické značce směrem k poutní kapli sv. Floriána, jenž tvoří jednu z dominant města a pochází z roku 1697. Legenda k založení kaple praví, že když se za bouřky splašili koně knížeti Floriánovi z Lichtenštejna, jako zázrakem se zastavili na okraji srázu. Kapli zde pak nechal z vděčnosti postavit.

Dále pokračujeme po modré na ulici Palackého, odkud se podíváme na kostel Všech svatých, zmiňovaném již v roce 1248 s dochovanou původní obloukovou klenbou a hrobku Lichtenštejnů z roku 1789.

Na náměstí se napojíme opět na modrou značku, která nás dovede k zámku, kolem kterého se rozprostírá anglický park. Poslední úpravy zámku a okolí byly provedeny v 18. století kněžnou Marií Eleonorou Lichtenštejnovou. Zámek je otevřen od května do října, probíhají zde různé výstavy a je znám vedením sporu o umístění Muchovy Slovanské epopeje.

Cestou ze zámku pokračujeme přes klenutý černý tunel, který je postaven v místě původního příkopu, jenž byl zasypán roku 1772 při úpravách zámku.

Národní přírodní rezervace Krumlovsko-rokytenské slepence se dělí do dvou částí. První část obepíná velkou část Moravského Krumlova, kde stojí kaple sv. Floriána táhnoucí se na vyhlídku Křížák. Druhá část se rozkládá východně od obce Rokytná podél údolí.

Z Moravského Krumlova dojdeme podél řeky přímo do Rokytné, u které se nachází zbytky rozlehlého slovanského hradiště Rokyten. V místě jeho předhradí dnes leží vesnice Rokytná. Název pochází ze staroslovanského názvu pro vrbu – rokyta. Hradiště bylo vypáleno roku 1146 Vladislavem II. při výpravě proti moravským Přemyslovcům.

Kolem kostela sv. Leopolda pokračujeme podél řeky dále směrem na Ivančice. Z modré značky si můžeme udělat malou odbočku na vodopád s výškou až 11 metrů. Ideální je navštívit jej při tání sněhu nebo po období vydatnějších dešťů. Pokud půjdeme ještě kousek nahoru, dojdeme k Mariánské studánce z 19. století, která byla postavena na vývěru jednoho z pramenů.

Vrátíme se zpět na modrou značku a pokračujeme směrem na Budkovické stráně, strmé svahy se slepencovými skalami na pravé břehu s výskytem chráněných rostlin a živočichů.

Trasa nás dovede až do Ivančic, kde můžeme na náměstí v renesanční budově Staré radnice navštívit Památník Alfonse Muchy s expozicí jeho uměleckých prvotin. Je zde také expozice dalšího rodáka, Vladimíra Menšíka.

V Ivančicích se také nachází jeden z nejstarších židovských hřbitovů u nás. Je zde dochováno zhruba 1800 náhrobků, z nichž nejstarší je datován rokem 1552.

 

 

moravsky-krumlov-cesta

slepence

vodopad-moravsky-krumlov

krumlov-ivancice