Trasa vede na náměstí v Jedovnicích, kam můžete pohodlně dojet autobusem. Kolem rybníka Olšovec se vydejte po naučné stezce Jedovnické rybníky – Rudické propadání, která vás provede po hrázi mezi rybníky Budkovan a Vrbový rybník směrem k Dubovému rybníku. Zde pokračujte po červené stezce na rozcestí Budkovan a Podomský potok, kde pokračujte na Rakovecké údolí.

Cestou narazíte na zaniklou ves Bystřec, založenou v polovině 13. století. V osadě bylo až 22 usedlostí. Zanikla v 15. století, kdy byla osada vypálena. Archeologové zde však díky tomu našli velké množství keramiky a železných předmětů, které zde lidé ve spěchu zanechaly. Nyní jsou zde odkryty půdorysy zaniklých stavení doplněné informačními cedulkami s nákresy dobových obydlí i celé osady.

Přírodní park Rakovecké údolí jsou rozlehlé louky lemované zachovalými lesy kolem meandrujícího potoka Rakovec. V místě se vyskytují vzácní živočichové jako ledňáček říční, čáp černý či mlok skvrnitý, z rostlin například mečík střechovitý nebo kosatec sibiřský. V Rakoveckém údolí bývá především krásně na jaře, kdy zde hojně rostou bledule jarní.

V Račicích zaujme empírový zámek, který je však běžně veřejnosti nepřístupný. Od roku 1959 se zde nachází zvláštní internátní škola. Během roku se zde příležitostně konají historické jarmarky či jiné kulturní akce pro veřejnost.

Stojí za zmínku, že v Račické hospodě U Pastorků se natáčel film Dědictví II s Bolkem Polívkou.

Výlet končí u Pístovického rybníka, kde se můžete občerstvit v Pístovickém mlýně.

 

jedovnice-pistovice