Přinášíme vám tipy na výlety s dětmi, kde se ani vy zaručeně nudit nebudete.

 

1. KovoZoo / Staré město u Uherského Hradiště

foto: kovozoo.cz
foto: kovozoo.cz

Jedinečná kovová zoo najdete ve zrekonstruovaném areálu bývalého cukrovaru od roku 2012. Areál dostal nové využití a vzniklo zde Recyklační Ekologické Centrum (REC Group), kde lidé mohou odevzdat nepotřebný odpad.
Cílem zoo je ukázat návštěvníkům, jak ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat nové a zajímavé věci. Založení KOVOZOO souzní s vizí společnosti REC Group: „Být majákem ve světě recyklace a ekologické osvěty“.

Kontakt: https://www.kovozoo.cz/

 

 

2. DinoPark a ZOO PARK / Vyškov 

DinoPark ukazuje desítky modelů dinosaurů v životní velikosti se zvuky a pohyby, 4D kino s panoramatickým filmem, pro starší děti a dospělé je visutá lanová dráha, kde se na park podíváte z výšky. Nechybí paleontologické hřiště a další atrakce pro děti. Do DinoParku vás ze ZooParku zdarma převeze silniční vláček DinoExpres. Jinak se tam není možné dostat. 

ZooPark představuje domácí domestikovaná zvířata a selský dvůr s expozicí. Najdete zde také velbloudy, lemury, nebo můžete například projít voliérou s andulkami. 

Kontakt: https://www.dinopark.cz/cz/vyskov

 

 

3. Permonium / Oslavany 

foto: permonium.cz
foto: permonium.cz

Permonium v Oslavanech je zábavní park spojený s historií a technologií těžby černého uhlí v regionu Rosicko-oslavanského uhelného revíru. Je zasazen ve zrekonstruovaném prostoru bývalého dolu Kukla.

Zažijete zde adrenalin, poznání i zábavu. Najdete zde muzeum, lanovku, zahrajete si interaktivní hru Magic Permon, zdoláte různé překážky a zažijete příběh jednoho z oslavanských permonů.

V areálu je velké nadzemní bludiště imitující systém důlních chodeb, důlní jezero, lanové překážky a mnoho dalšího. Nechybí ani občerstvení v hornické kantýně. Součást areálu tvoří zrekonstruovaná těžební věž z dolu Kukla z let 1911-1913.

Kontakt:  http://www.permonium.cz/

 

4. Živá voda a stezka praturů / Modrá

Expozice ukazuje život ve vodě i kolem ní, vodní živočichy i rostliny řeky Moravy. Najdete zde typický moravský biotop, kde se můžete vykoupat. Přední část slouží jako expoziční jezero s rybami jako kapr, štika, jeseter a další.  Ve dvou podzemních patrech nahlédnete pod hladinu a projdete si podvodní tunel, kde se vám neskytne úžasný pohled na ryby ve vodě, jenž tunel hojně obeplouvají.

Součástí areálu je 400 m dlouhá stezka praturů, která je vystavěna ve výšce až 4 metrů nad zemí. Dominantou je vyhlídková věž, kde můžete pozorovat pratury , původní divoký dobytek, z něhož byly později vyšlechtěny domestikované krávy. Malý výběh s jezírkem obývají divoké husy.

Kontakt: http://www.zivavodamodra.cz/

 

 

5. Zábavní park Vida! / Brno 

foto: vida.cz
foto: vida.cz

V zábavním vědeckém parku VIDA! se zabaví snad úplně každý. Na ploše 4600 m2 najdete rozličné exponáty, dozvíte se spoustu zajímavostí, uvidíte zábavné pokusy a navíc každou neděli se tu koná speciální program. Rozluštěte záhadu Bermudského trojúhelníku, odpalte vodíkovou raketu nebo zmrazte vlastní stín! To vše nabízí zábavní park VIDA! pro celou rodinu. V parku strávíte minimálně 2 hodiny, ale zabavíte se tu klidně i celý den.

Kontakt: https://vida.cz/

 

 

6. Dům přírody / Moravský krasDům přírody Moravský kras

 

V Moravském krasu můžete navštívit nejen jeskyně, ale také Dům přírody. Uvidíte zde expozici geologické minulosti krasu, korálové moře, vývoj krasových jevů, jak se žilo v jeskyních i seznámení s jeskynními živočichy. Nechybí ani 3D kino, dětská jeskyně a herna. Dům přírody najdete vedle hotelu Skalní mlýn.

Kontakt: www.dumprirody.cz

 

7. Centrum EDEN / Bystřice nad Pernštejnem

V EDENU poznáte lidová řemesla v Horácké vesnici, kde si můžete namíchat vlastní koření nebo třeba si namalovat keramický hrneček. Prohlédnete si panské stavení a zjistíte, jak zde žila šlechta před 100 lety. V areálu najdete naučné expozice, dobové interiéry, ekopavilon, živá zvířata a nechybí ani pivovar a občerstvení.

Kontakt: https://www.centrumeden.cz/cs/

 

 

8. Stezka bosou nohou / Schrattenberg a Valtice stezka-bosou-nohou

Trasa začíná na náměstí ve Valticích, odkud vede červená turistická značka ke kolonádě, kde se na stezku bosou nohou můžete napojit. Samotná trasa bosou nohou má zhruba 5 km a nachází se mezi Valticemia rakouskou obcí Schrattenberg. Cestou potkáte 11 zastávek, kde se můžete projít bosí po kůře, kamenech či šiškách, sklouznout se na skluzavce, relaxovat na dřevěných lehátkách s výhledem do krajiny nebo vyzkoušet balanc na na houbové překážkové dráze. Najdete tu i rozhlednu s krásným výhledem a přírodní gril, kde si můžete připravit jídlo z přinesených zásob.

Kontakt: http://www.barfussweg.at/pages/cs/home.php?lang=CS

 

9. Zoo Olomouc

Nachází se nedaleko města Olomouc, na Svatém Kopečku. Najdete zde množství pavilonů, průchozí výběhy klokanů a opic, mořská akvária i safari. Děti mohou navštívit výběh ovcí a koz. Součástí je Lanáček pro děti. V areálu je vyhlídková věž, z níž je výhled nejen na zoo, ale i Olomouc a nedalekou baziliku, při hezkém počasí dohlédnete i na Praděd. 

Kontakt: https://www.zoo-olomouc.cz/

 

10. Lamacentrum / Brno

Lamacentrum

Lamacentrum je malá farma sídlící v lomu Džungle na Hádech. Najdete zde lamy alpaky, ovce, kozy a králíky. Zvířata si můžete pohladit nebo nakrmit granulemi, které pořídíte přímo v Lamacentru a jsou pro zvířata vhodná. Můžete se také objednat na výukový program, kde se dozvíte spoustu zajímavostí jak o lamách, tak o lomu. Centrum bývá otevřeno pro veřejnost o víkendech a během letních měsíců i ve středu.

Kontakt: www.lamacentrum.cz

 

 

11. Zoo Hodonín

Rozlohou menší zoo, kde najdete tygry, opice, plameňáky, exotické ptactvo, akvária a mnoho dalšího.  Jsou zde automaty s krmením pro kontaktní zvířata, dětské hřiště, vzdělávací centrum, vyhlídkovou terasu a další.  

Kontakt: http://www.zoo-hodonin.cz/

 

 

12. Zoo Brno

zoo-brno

Uvidíte zde oblíbené lední medvědy, tygry i klokany. Probíhá postupná modernizace a zoo se snaží o propojení expozic s domorodými stavbami. Navštívit tak můžete africkou vesnici obklopenou žirafami a zebrami, indiánské teepee s bizony, indiánskou chýši s výhledem na vlky,  kamčatské chalupy s výběhem medvěda kamčatského, mongolskou jurtu u koně Převalského. Nechybí tropické království, tygří skály, exotárium a dětská zoo s přístupem do ohrady s kozami. Součástí je Lanáček pro děti. Zoo Brno je otevřená celoročně a je povolen vstup se psy (platí se vstup).

Kontakt: https://www.zoobrno.cz/

 

 

13. Westernové městečko / Boskovice

foto: westernove-mestecko.cz
foto: westernove-mestecko.cz

Severně od Brna najdete unikátní Westernové městečko Boskovice, které je vybudované v opuštěném pískovcovém lomu. Ukazuje autentické prostředí Divokého západu a zaujme jak malé, tak velké návštěvníky. Platí se zde Boskovickým dolarem, najdete tu indiánskou vesnici, půjčovnu koz, můžete vyzkoušet rýžování zlata, v saloonech ochutnat místní speciality a mnoho dalšího.

Kontakt: http://www.westernove-mestecko.cz/

 

 

14. BRuNO family park / Brno

brunofamilypark.cz
foto: brunofamilypark.cz

Zábavní rodinný park pro děti každého věku. Je zde přes 40 atrakcí na ploše 4 000 m² jako například autodrom, tobogán, labyrint a mnoho dalšího. Součástí je i oddělení pro maminky s nejmenšími dětmi do 4 let. Od jara do podzimu můžete využít i venkovní část na ploše 3 700 m², kde je také Vodní svět. V areálu se nachází také občerstvení nebo můžete využít přilehlou restauraci Hnízdo.

Kontakt: https://www.brunofamilypark.cz/

 

 

 

15. Lanové centrum PROUD 

lanove-centrum-PROUD
foto: lanovecentrum.cz

Volnočasový areál, kde naleznete nízké a vysoké lanové překážky, lezeckou stěnu, lanovky, skoky a herní prvky pro děti i dospělé. Můžete si projít trasu se sebejištěním nebo zdolávat překážky vzájemným jištěním, kde je účastník jištěn druhou osobou na zemi. Programy jsou určeny pro návštěvníky již od 5 let. 

Kontakt: https://www.lanovecentrum.cz/cs/

 

 

16. Jungle park / Brno

foto: junglepark.cz
foto: junglepark.cz

Lanový park se nachází nedaleko Riviery a Anthroposu v prostředí lesa.

Nabízí několik lezeckých tras od nejlehčích po náročnější. Je možné si vyzkoušet přejezd přes řeku Svratku dlouhý 40 metrů. Park je vhodný jak pro děti, tak i dospělé návštěvníky.

Kontakt: http://www.junglepark.cz

 

 

 

 

17. Punkevní jeskyně s plavbou na lodičkách 

Jeskyně patří mezi nejnavštěvovanější v Česku a je jedinou zpřístupněnou jeskyní, kde zažijete podzemní plavbu – jeskyní protéká říčka Punkva a plavba motorovým člunem je dlouhá 440 metrů, která jistě stojí za to. Na prohlídce uvidíte mohutné dómy a chodby s krápníkovou výzdobou. Jeskyně je propojená s propastí Macocha (138 m), na jejíž dno se v rámci prohlídky podíváte. Pro velký zájem je třeba prohlídku rezervovat s předstihem. 

Kontakt: https://www.caves.cz/jeskyne/punkevni-jeskyne

 

18. Šikland

foto: sikland.cz
foto: sikland.cz

Šiklův mlýn je největší přírodní zábavní areál u nás. Najdete zde westernové městečko, zoopark, aquapark, můžete si vyzkoušet lukostřelbu či jízdu na elektrickém býku a další atrakce. V letní sezóně jsou denně různá představení, v  úterky a čtvrtky ohňová show.

Kontakt: https://www.sikland.cz/

 

 

19. Zoo Zlín / Lešná

foto: zoozlin.eu
foto: zoozlin.eu

Zoo je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Moravě. Můžete zde zažít tropický les v pavilonu Yucatan, Africké pavilony s domorodými chýšemi s pštrosy, slony, žirafami, zebrami a dalšími zvířaty. Nechybí ani úavilon Amazonie s aligátory či Etiopie s jeřáby i paviány. V zoo je Lanáček pro děti. Areál zoo dotváří  historický zámek, který lze také navštívit a vydat se na prohlídkový okruh.

Kontakt: https://www.zoozlin.eu/

 

 

20. Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

foto: nmvp.cz
foto: nmvp.cz

Valašské muzeum je největším muzeem svého druhu v České republice. Skanzen je tvořen třemi areály – Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Nejnavštěvovanější je městečko, které tvoří více než třicet objektů a ukazuje tradiční architekturu Beskydska. V areálu jsou objekty přístupné, můžete si prohlédnout, jak se v těchto domech žilo i pracovalo. Nechybí ani možnost ochutnat zdejší výrobky a frgály. Během roku se zde konají zajímavé akce.

Kontakt: https://www.nmvp.cz/roznov

 

 

21. Archeoskanzen Modrá

Soubor staveb představující život ve Velkomoravském sídlišti. Jsou zde vybudovány repliky staveb podle nálezů v oblasti Litovelského Pomoraví. V areálu najdete stavby pro život i řemeslo, je zde vyhlídková věž s výhledem na celý areál. Vedle staveb zde jsou ohrady na chov domácích zvířat jako ovce a prasátka. Na vršku nad skanzenem byly objeveny pozůstatky velkomoravského kostela, kde nyní stojí jeho replika. Kostelík je volně přístupný mimo areál.   

Kontakt: http://www.archeoskanzen.cz/

 

 

22. Aqualand Moravia

foto: aqualand-moravia.cz
foto: aqualand-moravia.cz

Aquapark o rozloze přes 3000 m² najdeme v obci Pasohlávky. Vodní park nabízí relax i zábavu pro děti i dospělé. Je zde 14 bazénů, 20 tobogánů a skluzavek, 24 saun. Venkovní bazény nabízejí vodu o teplotě 37°C. Součástí areálu je wellnes a restaurace Imperium. 

Kontakt: http://www.aqualand-moravia.cz/

 

 

23. Technické muzeum Brno

V budově Technického muzea najdete 17 expozic jako parní a vodní motory, historii optiky, výpočetní techniky, železářství, historické automobily, stereovizi a další. Konají se zde také zajímavé krátkodobé výstavy. V nejvyšším patře najdete technickou hernu, která zaujme nejen malé návštěvníky a seznamuje nás zábavnou formou se zákony fyziky. 

Kontakt: http://www.technicalmuseum.cz/

 

 

 

 

 

 

Před každým výletem si pořádně promyslete vhodné oblečení. Přebytek oblečení se dá lehce vyřešit, ale co když začne pršet nebo foukat a vy nemáte nic, co Vás ochrání? To může vést k nachlazení – Vás i dětí. Zima a nepohodlí dokáží překazit i ten nejhezčí výlet. Nikdy nezapomínejte na dostatek kvalitního oblečení, ušetříte si tím zbytečné nepříjemnosti.