Trasa: Podivín – Lednice – Lednice rybníky – Hraniční zámeček – Sedlec – Úvaly – Valtice kolonáda – Valtice zámek – Dianin chrám – kaple sv. Huberta – Chrám Tří Grácií – Nový Dvůr – Apollonův chrám – Janův hrad – Minaret – Podivín

Cyklovýlet začíná v Podivíně, kam se pohodlně dostanete vlakem z Brna. Vydáme se cyklostezkou (412, Velkopavlovická) až do Lednice, kde stojí za návštěvu zámek ve stylu anglické tudorovské gotiky, který patřil rodu Lichtenštejnů skoro 700 let. Nenechte si ujít ani zámeckou zahradu se skleníkem a bohatými květinovými záhony. Nachází se zde i rozlehlý park s rybníčky, Maurská vodárna, Minaret a Janův hrad – uměle postavená zřícenina. Po říčních ramenech Dyje se můžete svézt lodí od vodárny k Minaretu i k Janohradu.

Z Lednice pokračujte cyklostezkou 5045 k Lednickým rybníkům, odtud dále po cyklostezce Knížecí kolem Rybničního zámečku v klasicistním stylu. Trasa vede kolem Hlohoveckého rybníku až na Hraniční zámeček, který v současnosti slouží jako hotel a restaurace. Dále pokračujte po trase Valtická kolem rybníku Nesyt do obce Sedlec, Úvaly a na kolonádu na Reistně nad Valticemi, kde můžete navštívit vyhlídkovou terasu, která za komunismu sloužila pohraniční stráži.

Poblíž kolonády se nachází Muzeum železné opony věnující se historii služby na státní hranici především v éře komunismu. Od muzea se také můžete vydat na Stezku bosou nohou vedoucí na Rakouskou stranu, dlouhou asi 8 km. Trasa je sjízdná i na kole.

Pokračujte dále směrem na Valtice, kde je přístupné podzemí a barokní zámek, jehož součástí je přírodní park. Návštěvu nabízí také rozlehlé zámecké sklepy z roku 1430, kde víno dodnes zraje v obrovských dubových sudech od vinařství Vinné sklepy Valtice, a. s.. Vedle zámku můžete navštívit Bylinkovou zahrádku Tiree Chmelar až se 300 druhy bylin.

Vydejte se po trase EV9 k Dianinu chrámu, empírovému zámečku zasvěcenému bohyni lovu Dianě. Zámeček připomíná římský vítězný oblouk, uvnitř je sál, kde se panstvo shromažďovalo před lovem. Další zastávkou je novogotická kaple sv. Huberta, která je nejmladší stavbou celého areálu.

Pokračujeme k Chrámu Tří Grácií, sousoší tří žen představují bohyně Artemis, Afroditu a Athénu. Okolo je půlkruhová klasicistní stavba. Na trase dále míjíme empírový statek Nový Dvůr, který slouží k chovu koní. Další zastávkou je Apollónův chrám s dórskými sloupy a bohem Apollonem na slunečním voze. Na střeše chrámu je vyhlídková terasa, která poskytuje výhled do okolí a zejména na Lednické rybníky.

Poslední zastávkou je Janův hrad – umělá zřícenina z 19. století. Sloužil jako lovecký zámeček, začínaly zde hony, připravovaly se hostiny. Odtud pokračujeme cyklostezkou Přírodním parkem Niva Dyje až do Podivína na vlak, kde trasa končí.


lednice