Trasa naučné stezky začíná v Židlochovicích na ulici Masarykova, kde můžete pohodlně zaparkovat autem na značeném parkovišti. Cesta vede také z poloviny po žlutě značené turistické stezce vedoucí na Skalky – rozcestí blízko Blučiny, odkud pokračujeme po naučné stezce směrem na vyhlídkovou věž.

Stezka vede kolem přírodní památky Nové hory, jejíchž svahy jsou porostlé významnými rostlinami jako len žlutý, sasanka lesní či zvonek moravský.

Trasa nás dovede na vrchol kopce Výhon s 355 m n.m., kde se tyčí Akátová věž s vyhlídkou do širokého okolí, která je přístupná celoročně. Pod věží je přírodní zajímavost Strže, místo s výskytem mnoha teplomilných rostlin.

Z věže pokračujeme po zelené značce dolů kolem Strže, uvidíme také barokní sochu sv. Jana Nepomuckého, vedle které je studánka svatého Jána, jenž je v současnosti zamřížována a dříve sloužila jako zdroj pitné vody pro Židlochovice.

Vrátíme se zpět do Židlochovic ke gotické zvonici obklopenou parkem, kde do roku 1891 býval hřbitov. Zvonice bývala součástí někdejšího kostela sv. Barbory, který prošel několika požáry a následně byl zbořen v 19. století.

Krajina Výhonu je bohatou paleontologickou lokalitou třetihor, dokonce se zde našla spodní čelist velryby či žraločí zuby. Stezka představí také archeologické bádání a knížecí hrob v Cézavách, dozvíte se o místním vinohradnictví a sadovnictví, fauně i geologii a dalších zajímavostech. Pokud se rozhodnete pro kratší variantu stezky, je možné jít přímo na rozhlednu značenou stezkou kolem místa se vztyčeným křížem, který upozorňuje na bývalé popraviště a historii místa.

 

 

mapa-vyhon