Obec Zaječí leží mezi městy Hustopeče a Břeclav. Výlet začíná na křižovatce ulice Hlavní v Zaječí, kam můžete dojet autem, autobusem nebo vlakem na cca 2 km vzdálenou železniční stanici, odkud vede chodník přímo až do obce.

Nejprve se vydejte po ulici Školní, která vede přímo ke krásnému gotickému kostelu sv. Jana Křtitele z roku 1508, tvořící dominantu obce i okolní krajiny. Kostel byl po roce 1848 po požáru přestavěn a z původní stavby se dochoval presbytář. Na zdi kostela je umístěn náhrobní kámen kněze  Stanislava Reisingera z roku 1585. Kostel je přístupný při konání mše.

Po prohlídce kostela se vydejte dále po zelené turistické značce směrem na Přítluckou horu (293 m n.m.) a rozhlednu Maják. Cesta vede mezi vinicemi a pod Růžovým vrchem je přístřešek k posezení a odpočinku. Po zdolání ne příliš dlouhého kopce na rozhlednu se naskytne výhled do širokého okolí, Pálavu, Nové mlýny, Lednicko-valtický areál i Rakousko. Rozhledna je otevřena celoročně, je zde vybudován přístřešek s posezením i WC.

Od rozhledny pokračujte po žluté turistické značce přes vinice směrem na Kalváriirozhlednu Dalibor s kapličkou sv. Urbana. Rozhledna je přístupná celoročně a nechybí ani posezení, kde si můžete vychutnat třeba sklenku vína. Obě stavby byly realizovány majiteli Vinařství U Kapličky, které stojí hned vedle.

Dále pokračujte po žluté značce směrem do Zaječí kolem vinařství. Dojdete až k odbočce ke kapličce sv. Floriána, která stojí na vyvýšenině nedaleko od silnice. Kaplička pochází z roku 1710 a je zasvěcena sv. Floriánovi, ochránci před požárem. Kolem kapličky je opět příjemné posezení s krásným výhledem na Pálavu i vodní nádrž, kde výlet zakončíme.

 

zajeci