Babí lom, unikátní skalnatý hřeben, byl oblíbený výletnický cíl českých i německých obyvatel Brna již v polovině 19. století. Na Babí lom se dostanete po turisticky značených stezkách z Lelekovic, Kuřimi a Vranova.

 

Stará rozhledna a vyhlídka

Díky místnímu Rakouskému turistickému klubu zde kolem roku 1882 byla postavena dřevěná Roherova rozhledna (pojmenovaná podle brněnského starosty) na severním vrcholu a Ripkova vyhlídka (pojmenovaná podle starosty klubu) na jižním vrcholu. Stávala zde také dřevěná Wieserova chata, která poskytovala úkryt před nepřízní počasí a občerstvení. Na Babí lom chodíval také Petr Bezruč, který zde každoročně na Dušičky chodil uctít památku svých zesnulých kamarádů. Během druhé světové války stavby zanikly.

 

Nová rozhledna

Současná rozhledna se začala stavět v roce 1958 na jižním svahu – na místě, kde stávala dřevěná Ripkova vyhlídka. Autorem současné rozhledny je architekt Mojmír Korvas. Jedná se o betonovou patnáctimetrovou věž, jenž byla dokončena a otevřena veřejnosti roku 1961. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.