Santon (296 m n.m.), kopec u obce Tvarožné, byl původně nazýván Tvaroženský nebo Padělek. Název Santon vznikl během bitvy u Slavkova. Pochází od francouzských vojáků, kterým připomínal kopec Santon, na nějž narazili při Napoleonově tažení do Egypta. Santon je přírodní památka díky úzkolistým suchým trávníkům, ale i dalším chráněným a vzácným rostlinám i živočichům. Během bitvy u Slavkova se stal významným bodem v severní části bojiště. V západní části kopce se nacházela polní kuchyně.

Kaple Panny Marie Sněžné

Klasicistní kaple byla postavena roku 1832 na základech původní dřevěné kaple z roku 1700, která byla roku 1805 zbořena francouzskými vojáky při opevňování Santonu. Kaple Panny Marie Sněžné prošla velkou opravou v roce 1928, kdy byl zároveň do báně pod křížem vložen časový záznam. Na stěnách jsou pamětní desky francouzských generálů Claparèda a Valhuberta a ruského generála Bagrationa. Od roku 1988 byla na vrcholu kopce umístěna kopie francouzského osmiliberního kanonu Gribeauval, kdy byl stejný typ použit v bitvě u Slavkova. Kvůli opakovaným útokům vandalům byl roku 2009 kanon umístěn před obecní úřad v Tvarožné.

Kosmákův kříž

Dřevěný kříž z roku 1893 symbolizuje památku rozloučení Václava Kosmáka (faráře z Tvarožné) s místními občany. Roku 1943 byl zchátralý kříž nahrazen replikou, tělo Krista na kříži pochází z původního kříže. Stojí na místě údajného společného hrobu francouzských vojáků, kteří padli v bitvě u Slavkova. Vedle kříže roste mohutný jeřák břek, který je u nás vzácností. Kříž stojí u silnice směrem z Rohlenky do Tvarožné.

Pomník generála Valhuberta

Pomník je věnován památce francouzskému brigádnímu generálovi Valhubertovi, který byl v bitvě u Slavkova raněn a následně podlehl zraněním jako jediný francozský generál v Brně. Je pochován na nyní již bývalém hřbitově, který se nacházel v dnešním Tyršově sadu. Pomník stojí poblíž Kosmákova kříže.

Socha granátníka

Litinová socha představuje rakouského granátníka v nadživotní velikosti a byla odlita roku 1890 podle modelu z roku 1756. Roku 1988 byla instalována u motorestu Rohlenka v místě dnešního parkoviště.

 

  santon-rekonstrukce-valu

rekonstrukce zákopu 17. pěšího pluku

santon-kosmakuv kriz

Kosmákův kříž

Pomník generála Valhuberta

Pomník generála Valhuberta

santon-delo

kopie francouzského děla (Tvarožná)

santon-granatnik

socha granátníka