Těšany leží zhruba 25 km jihovýchodně od Brna.


Kovárna

Současnou podobu kovárně vtiskla přestavba z roku 1700. Předpokládá se však, že místní kovářská dílna vznikla po založení vrchnostenského dvora v Těšanech v roce 1377.

Najdete zde expozici kolářství s nářadím i výrobky, kovářství spolu s kovářskou dílnou a nechybí ani dobové obytné interiéry s nábytkem, nádobím a dalším vybavením. Kovárna je nemovitou kulturní památkou. Během sezóny je kovárna dějištěm mnoha zajímavých akcí nejen pro rodiny s dětmi.


Otevírací doba Kovárny:

duben, květen, říjen soboty, neděle a svátky
červen–září úterý–neděle, svátky

 

Web: www.technicalmuseum.cz

 

Dějiště románu Maryša

Za zmínku také stojí, že obec byla dějištěm románu Maryša bratří Mrštíků z roku 1894. Alois Mrštík čerpal námět během svého učitelského působení v Těšanech v letech 1886-7. Rodný dům hrdinky románu Marie Turkové (rozené Horákové) stojí naproti kostela s informační cedulkou a rokem jejího narození 1867. Maryša je pochována spolu se svým manželem na zdejším hřbitově, na náhrobku je nápis „Napsáno drama, prožito větší„.

Ve skutečnosti o patnáct let staršího manžela neotrávila jak se píše v románu, ale prožila s ním 39 let.

 

Další zajímavosti

V Těšanech můžete dále vidět zámek ze 17. století, veřejnosti je ale nepřístupný a barokní sochy sv. Gottharda, sv. Dominika a Krucifix.
Na kopci mezi Borkovany a Těšany je kaple Panny Marie z roku 1946, která byla postavena jako poděkování za šťastný návrat vězněných občanů Těšan z koncentračních táborů. Své přežití přisoudili tomu, že se modlili k Panně Marii.