Přírodní památka Květnice leží na severozápadním okraji Tišnova a od roku 1950 je přírodní rezervací. Území je chráněno především pro svoji druhovou bohatost vzácných rostlin i živočichů. Je také významnou mineralogickou lokalitou.

Nachází se zde podzemní štoly po těžbě barytu a několik jeskyní, z nichž největší a nejzajímavější je Králova jeskyně náhodně objevená v roce 1972. Má bohatou krápníkovou výzdobu, nejnižší bod je 70 metrů pod zemí a jeskyňáři stále objevují nové prostory. Jeskyně je přístupná o jarní mineralogické burze a během dnů otevřených dveří.
kralova-jeskyne-tisnov
Další zajímavostí je Květnická propast hluboká 76,5 metrů a řadí se tak k nejhlubším propastem u nás. Nejvyšší vrchol Květnice měří 470 m n.m. a po trase je několik hezkých vyhlídek na Tišnov, Předklášteří  a okolí. Oblíbeným místem s vyhlídkou je Velká skála.

Přírodní památkou Květnice vede naučná stezka seznamující se zdejšími přírodními zajímavostmi, historií i osobnostmi spjatými s Květnicí. Stezka začíná u Muzea města Tišnova na Klášterní ulici, je dlouhá 7,2 km a zabere přibližně 2,5 hodiny.