Kaple vnitřního ticha a Kaple ve větru. Toto jsou názvy prvních dvou stromových kaplí, které byly vysázeny díky iniciativě spolků Větvení a NaOkraji v Bílých Karpatech. Stromové kaple jsou duchovním místem, místem vnitřního klidu, rozjímání, ztišení a radosti v naší uspěchané době. Protože růst stromu potřebuje čas, plnou krásu kaple ocení až další generace, kdy se větve vzrostlých stromů propletou do sebe a vytvoří tak velkolepý celek.

První kaple byla vysazena v dubnu roku 2016 v obci Nová Lhota. Bylo vybráno místo za obcí poblíž Mezicestí, kde stojí několik starých křížů, jenž připomínají spiritualitu tohoto místa. Stromovou kaplí je toto místo ještě více umocněno a vybízí k zastavení se a rozjímání v náručí přírody. Do půdorysu obdélníku, respektující poměry zlatého řezu, bylo vysázeno čtyřiadvacet líp srdčitých.

Kaple ve větru byla zasazena v listopadu tohoto roku v obci Radějov nedaleko Strážnice. Vznikla zde kaple na kruhovém půdorysu, osázená jedenácti stromy jeřábů břeků. Kaple roste na Holém vrchu (388 m n. m.) nedaleko dřevěné rozhledny s širokým výhledem do okolní krajiny. Vede tudy také naučná stezka s názvem Oskerušová, na kterou se můžete vydat z Radějova nebo Tvarožné Lhoty, kde je také Muzeum oskeruše. Jsou zde k dostání jak produkty z jeřábu oskeruše, ale i samotný stromek.

Výsadby stromových kaplí se zúčastňují občané dané obce spolu se starostou. Členové spolků Větvení a NaOkraji názorně ukážou jak správně strom zasadit, ochránit jej a dále o něj pečovat. Myšlenkou akce je také to, aby si místní zúčastnění lidé zasadili konkrétní strom a o ten se pak v budoucnu sami starali. Tento strom poroste nadále s nimi i s jejich dětmi. Při slavnostním otevření dostane kaple požehnání od kněze a celou akci doprovází dobrá nálada i příjemní lidé.

 

Máte-li zájem o to, aby i ve Vaší obci vyrostla stromová kaple, pro bližší informace kontaktujte spolek Větvení.

 

Web: www.vetveni.cz / www.naokraji.cz 

2016_kvt_32

Kaple vnitřního ticha, foto: David Matějka

2016_kvt_45

Kaple vnitřního ticha, foto: David Matějka

2016_kvt_1

Kaple vnitřního ticha, foto: David Matějka

kaple-ve-vetru-celek

Kaple ve větru, foto: www.navyletbrno.cz

kaple

Kaple ve větru, foto: www.navyletbrno.cz