Lokalita Ostrá horka u Soběšic se nachází na jihu Vranovské vysočiny s nejvyšším vrcholem Strom o nadmořské výšce 404 m n.m.. První zmínka o místě je datována rokem 1324.

 

Jezuitská kaple

V roce 1718 zde byla postavena jezuitská kaple a roku 1784 byla odsvěcena kvůli neshodám ohledně správy kvůli odměnám za vykonané bohoslužby. O rok později byla zbořena.

 

Významný bod měření

Kopec Ostrá horka byl v roce 1759 vybrán ředitelem vídeňské jezuitské hvězdárny jako výchozí bod trigonometrického měření, které mělo zpřesnit údaje o skutečném tvaru zeměkoule. Výzkumem jej pověřila Marie Terezie. Výchozím bodem geodetických trojúhelníků byl střed jezuitské kaple. V roce 1958 byl střed zaniklé kaple znovu objeven, vykopán a označen žulovým pylonem poblíž dnešní rozhledny.

 

Rozhledna

V roce 2004 se sdružení soběšických občanů rozhodlo památce vrátit důstojnost a místo vyčistili a osadili lavičkami. Rokem 2007 byla započata stavba rozhledny díky iniciativě soběšických občanů, kteří se podíleli svými vlastními prostředky spolu se sponzory a městem Brnem. V roce 2008 byla rozhledna otevřena veřejnosti.

Výška rozhledny je 19 metrů.

Rozhledna je otevřena celoročně.