Punkevní jeskyně a propast Macocha

 

Jeskyně patří mezi nejnavštěvovanější v Česku a je jedinou zpřístupněnou jeskyní, kde zažijete podzemní plavbu – jeskyní protéká říčka Punkva a plavba motorovým člunem je dlouhá 440 metrů.
Objevitel jeskyně je Karel Absolon, který ji prozkoumával v letech 1909 – 33.

Na prohlídce uvidíte mohutné dómy a chodby s krápníkovou výzdobou. Jeskyně je propojená s propastí Macocha (138 m), na jejíž dno se v rámci prohlídky podíváte. Jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému u nás – Amatérské jeskyně, jejíchž zatím objevená délka chodeb čítá až 30 km.

Jeskyně je otevřena po celý rok.

 

Bližší informace: https://www.caves.cz/

 

Sloupsko-šošůvské jeskyně

 

Největší zpřístupněné jeskyně u nás, jsou tvořeny dvěma podzemními patry s výškovým rozdílem až 60 metrů. V jeskyni se našlo mnoho koster lvů, medvědů a dalších živočichů. Součástí je Eliščina jeskyně s výbornou akustikou a nachází se zde velmi bohatá krápníková výzdoba.

Dále se zde nachází největší podzemní propast u nás – propast Nagelova, hluboká 80 metrů. Součástí prohlídky je návštěva jeskyně Kůlna s archeologiskou expozicí, jenž je významná jako pravěké sídliště a naleziště pozůstatků neandrtálského člověka staré asi 45 000 let.

Na výběr jsou různé prohlídkové trasy – krátká (890 m), dlouhá (1760 m) , historická (950 m) a zážitková pro fyzicky zdatné.  Velká část jeskyně je bezbariérově upravená.

jeskyně moravský kras

Bližší informace: https://www.caves.cz/

 

Jeskyně Výpustek

 

Jeskyně byla osídlena již před 15 000 lety. První zmínky o jeskyni máme z roku 1608, kdy byla nazývána Dračí jeskyně. V 19. století zde prováděl výzkum Hugo František Salm a Karel Absolon.
Začátkem 20. století se zde těžily fosfáty, kdy došlo ke zničení velkého množství archeologických nálezů.

Od roku 1936 zde armáda první republiky skladovala munici a jeskyně byla násilně upravena.

Po roce 1943 v jeskyni Německá armáda vybudovala podzemní továrnu na výrobu částí leteckých motorů. Pracovalo se zde nepřetržitě, na směnách bylo až 600 pracovníků. V roce 1945 Němci jeskyni opustili a ještě před tím zničili stroje výbuchem.

V roce 1961 sem přišla československá lidová armáda, která zde vybudovala obrovský protiatomový kryt.  Tento přísně tajný objekt armáda opustila na konci roku 2001.

Nyní je jeskyně přístupná veřejnosti a konají se zde i různé kulturní akce.

 

Bližší informace: https://www.caves.cz/

 

Kateřinská jeskyně

 

Do jeskyně vstoupíte branou ve tvaru gotického portálu. Sídlil zde člověk starší doby kamenné a bylo tu objeveno několik koster medvědů.

Jde o výtokovou jeskyni řeky Punkvy, která zde v minulosti odtékala z Macochy. V jeskyni se nachází Hlavní dóm, největší prostor v celém Moravském Krasu. Dóm má úctyhodných 97 m délku, 44 m šířku a 20 m výšku.

Dále se dostanete do tzv. nové Kateřinské jeskyně, objevené roku 1909, kde uvidíte několikametrové stalagmity zvané Bambusový lesík či útvar zvaný Čarodějnice.

Jeskyně je pro veřejnost otevřena od roku 1910.

Ke Kateřinské jeskyni se váže pověst o malé pasačce Kateřině, která zde zahynula při hledání své malé zatoulané ovečky.

 

Bližší informace: https://www.caves.cz/

 

Jeskyně Balcarka

 

Jeskyně Balcarka se pyšní zřejmě nejbohatší krápníkovou výzdobou v Moravském krasu. Přírodní chodba a Galerie je jednou z nejkrásnějších podzemních prostorů u nás. Najdete tu i zajímavé kruhové propasti – Rotundy. Od roku 1923 byla postupně objevována Josefem Šamalíkem. Prostory tvoří jeskynní bludiště o dvou výškových úrovních.

Před 15 000 lety zde žili lovci sobů a koní, našlo se zde několik ohnišť, pazourkových nástrojů, hrotů, kopí i množství zvířecích koster. Shromážděná sbírka dokladů o využívání jeskyně pochází od Jana Kniese a je uložena  v Anthroposu v Brně.

V letech 2007 – 2009 zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce a po při vyklízení byly znovuobjeveny již zapomenuté části jeskyně. Při odstraňování starých chodníků se na několika místech objevila i původní krápníková výzdoba. Je přístupná také část jeskyně s bývalým muzeem, které krátce sloužilo od roku 1938.
Nyní je zde expozice o jeskyni a její minulosti.

 

Bližší informace: https://www.caves.cz/