Rozhledna na kopci Klucanina u Tišnova byla obnovena v letech 2002-2003 na místě původní dřevěné rozhledny z roku 1934, která se stala oblíbeným výletním místem a jejího otevření se údajně účastnil i Vlasta Burian s dalšími osobnostmi. Později, kvůli blížící se válce upadl zájem o kratochvíle a rozhledna postupně chátrala. V 50. letech již musela být pro svůj špatný stav rozebrána a z původní rozhledny se zachovala podezdívka a základy stavby.

Až roku 2001 přišlo sdružení Rozhled na Tišnov s plánem na obnovu rozhledny, která svým tvarem připomíná tehdejší dřevěnou rozhlednu. Roku 2003 byla slavnostně otevřena. 

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 401,80 m n. m., vyhlídková plošina je ve výšce takřka 25 metrů a na její vrchol vede 133 schodů. Z rozhledny je krásný výhled na Tišnov a Květnici, ale i široké okolí, které je popsáno tabulemi na vrcholu rozhledny. Navštívit ji můžete celoročně, rozhledna je volně přístupná.

Dostanete se k ní po modré turistické značce z Tišnova nebo z vlakové zastávky Hradčany. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat u hřbitova v Tišnově a dojít na rozhlednu po žluté turistické značce. 

Od rozcestí Pod Klucaninou až k samotné rozhledně vede naučná stezka pro nejmenší děti s naučnými hravými cedulemi o přírodě a zvířatech. 

 

Zajímavost – Tišnovská šibenice

Nedaleko rozhledny, směrem na Hradčany cestou po modré turistické značce na odbočce Na Spravedlnosti, se nachází pozůstatky Tišnovské šibenice.

Její základy byly objeveny roku 2014 týmem Josefa Ungera z Masarykovy univerzity. Šibenice měla masivní základ vystavěný z červeného „drásovského“ pískovce, mohla být vysoká až 6 metrů a těla odsouzenců zde mohla viset až 2 roky, než podlehla zkáze a kosti oběšených popadaly dovnitř šibenice. Byly zde objeveny pozůstatky třinácti jedinců.

Byla nalezena i původní cesta, kterou kráčel průvod spolu s odsouzeným, na této cestě byl nalezen šestikrejcar Leopolda I..
Hrdelní soud v Tišnově je doložen už před rokem 1350, poslední známý hrdelní proces zde proběhl roku 1750

 

 

klucanina-výhled-tišnov

Výhled z rozhledny na Tišnov a Květnici 

Naučná stezka pro nejmenší děti

klucaniva-šibenice

Tišnovská šibenice – patrné základy