Vydejte se na výlet do Olešnice, ležící na Boskovicku severně od Brna. Město je známé především ski-areálem, ale jistě stojí za návštěvu i další turistické zajímavosti, které zde najdete. 

www.olesnice.cz

 

Modrotisková dílna rodiny Danzingerů

Historie dílny sahá až do roku 1816. Jde o jeden z nejstarších způsobů potisku lněného nebo bavlněného plátna. Používají se původní dřevěné formy a následně se plátno barví v barvě indigo.

Na stránkách dílny najdete také e-shop s výrobky, ale i návod jak si modrotisk vyrobit sami.

 

Exkurze s ukázkou výroby modrotisku

Od 2. 5. – 30. 9. / úterý a čtvrtek 13:30 a 15:30, jinak po telefonické dohodě

Od 1. 10. – 30. 4. / po dohodě předem

http://www.modrotisk-danzinger.cz/

 

Muzeum strašidel

Muzeum najdeme v prostorách sklepení historické ledárny, jenž byla postavena počátkem 19. století pod bývalým hřbitovem. Skladoval se zde led pro olešnický pivovar a řezníky. Od 20. století již nebylo využíváno a od roku 2003 je sklepení využíváno jako muzeum strašidel a postav pověstí Olešnicka, jejímž autorem je PaedDr. Zdeněk Peša.

Otevírací doba:

Květen-září       9:00 – 16:00 hodin každý den

Muzeum je na náměstí Míru proti radnici 20, pod kostelem.
Muzeum provozuje infocentrum v budově radnice, kde zakoupíte vstupenky.

www.olesnice.cz/olesnicke-muzeum-strasidel

 

Muzeum historických vozidel

Od roku 2010 můžete navštívit stálou výstavu historických motocyklů a vozidel rodiny Hamerských. Expozici najdete na náměstí Míru 25. 

Otevírací doba:

Květen-září       9:00 – 16:00 hodin každý den kromě pondělí

www.olesnice.cz/muzeum-historickych-vozidel

 

Rozhledna

Na vrcholu Kopaniny stojí trámová vyhlídková věž, odkud je krásný výhled do širšího okolí Olešnice. Věž byla postavena roku 2004 a je vysoká 9 metrů.

 

Křížová cesta

Neobvyklá křížová cesta ve formě kovaných plastik na betonových sloupcích vede z Olešnice až k rozhledně na Kopaniny. Vedle výjevů utrpení Krista zde můžete vidět i výjevy z událostí tohoto regionu jako například požáry, nesvobodu, povodně, nemoci a epidemie. Celkem čtrnáct zastavení bylo posvěceno v roce 2016.

 

Koupaliště

Zdejší koupaliště vzniklo ve 30. letech minulého století a patřilo mezi nejmodernější koupaliště u nás. V 90. letech proběhla rekonstrukce a součástí je restaurace i kiosek s občerstvením.

 

 

Více informací o turistických zajímavostech najdete na www.olesnice.cz