Zámek Lysice je barokní stavba na místě vodní tvrze pánů z Kunštátu z počátku 14. století. Renesanční přestavba proběhla v 16. století, kdy byly také položeny základy zámecké zahrady.

Na počátku 19. století zámek vlastnila hraběcí rodina Dubští z Třebomyslic, kterým zámek patřil až do roku 1945. Mezi nejznámější členy rodu patřila rakouská spisovatelka Marie von Ebner – Eschenbach (1830-1916), rozená hraběnka Dubská. Velmi často zde pobývala a tvořila a je jí věnována stálá expozice.

Interiéry zámku jsou bohatě zdobeny a ukazují životní prostředí rodiny. K vidění jsou bohaté sbírky vybavení a předmětů především z 19. století, zaujmou předměty z Orientu či sbírka historických střeleckých terčů. V barokních konírnách je vystaven renovovaný uzavřený kočár na vysokých kolech z 18. století.

Otevřeno je od dubna do října.

 

Zámecká zahrada

Původně renesanční zahrada, nejpatrnější úpravy proběhly v 19. století. Zahrada je tvořena promenádní kolonádou a ornamentálními květinovými záhony, které si prohlédnete z výšky díky přístupnému ochozu. Je přístupná s průvodcem i samostatně, lze navštívit také skleník a oranžérii.

Otevřená je od června do září.

 

Web: www.zameklysice.cz